Enflasyonun Hızını Artıran Faktörler: Baki Demirel’den Çarpıcı Açıklamalar!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mart ayında enflasyonun aylık bazda yüzde 3,16 artış gösterdiği ve yıllık enflasyonun yüzde 68,50 seviyesine yükseldiği belirtildi. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise martta aylık enflasyonun yüzde 5,68 olarak gerçekleştiğini, yıllık enflasyonun ise yüzde 124,63 olduğunu açıkladı.

EKONOMİST DOÇ. DR. BAKİ DEMİREL’DEN DEĞERLENDİRME

Sosyal medya hesabından konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Ekonomist Doç. Dr. Baki Demirel, enflasyonun sebeplerini şu ifadelerle açıkladı:

KAMU AÇIKLARI VE ENFLASYON İLİŞKİSİ

“Kamu açıkları enflasyon yaratır diyen Ortodokslar, yüksek faizin kamu açıklarını büyütmesi karşısında sessiz kalıyorlar. Kamu önce harcar ve bu harcama ile para yaratmış olur, sonra vergi toplar. Vergiler yaratılan paranın emilmesi, geri çekilmesi içindir. Yani kamu açık vermişse açık kadar para arzı artmış demektir.”

HARCAMALARIN ETKİSİ VE ENFLASYON

“Harcamaların kompozisyonuna bağlı olarak, kamu harcamaları ile yaratılan para doğru vergilendirilirse enflasyon yaratmaz. Öte yandan mal piyasasına harcama akımı olarak girse bile, ekonominin kapasite açığı varsa yine enflasyona neden olmaz. Enflasyonu hızlandıran faktörler arasında satıcı enflasyonu ve kur etkisi önemli rol oynar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir